Studenti účetnictví ze 47 středních škol se letos poprvé utkali v týmové soutěži Zaúčtuj To!

31.08.2022

12 nejlepších týmů si v předstihu zajistilo přijetí na Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně. 

Žáci třetích ročníků ekonomicky zaměřených středních škol z celé České republiky měli letos poprvé možnost otestovat své znalosti v nové celostátní soutěži Zaúčtuj To! Do prvního ročníku se přihlásilo 78 tříčlenných týmů ze 47 škol z celé České republiky, které musely v rámci soutěže vyřešit v časovém limitu komplexní případovou studii a následně se utkaly v několika kolech interaktivní vědomostní soutěže. 12 nejlepších týmů získalo nejen věcné ceny, ale i možnost zažít jeden pracovní den pod vedením zkušených mentorů v poradenské společnosti BDO, která je hlavním partnerem soutěže. Vítězem prvního ročníku se stal tým z Obchodní akademie a VOŠS Ostrava-Mariánské Hory.

„Soutěž je unikátní nejen svým rozsahem, ale také důrazem na interaktivitu a týmovost, která hraje v moderním pojetí účetnictví stále důležitější roli. Stejně jako v reálném světě museli žáci pracovat pod časovým tlakem a spolupracovat. Například u případové studie si museli rozdělit role a zkoordinovat se tak, aby vše stihli vyřešit v časovém limitu. Pojetím soutěže totiž chceme mladým lidem ukázat, že účetnictví je v reálném světě zajímavější a dynamičtější činnost, než si řada lidí představuje,“ vysvětluje organizátorka soutěže Lucie Formanová z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.

Studentské týmy se na jaře letošního roku utkaly v několika základních kolech, z nichž 12 nejlepších týmů postoupilo do GRAND finále, které proběhlo na půdě Provozně ekonomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Týmy nejprve řešily případovou studii s typickými účetními případy jako třeba zúčtování krátkodobého finančního majetku a finančních závazků, zásob, nákladů a výnosů apod.

Na základě výsledků po případové studii bylo 10 nejlepších týmů, podobně jako třeba týmy v mezinárodních fotbalových soutěžích, zařazeno do pěti „výkonnostních košů“. Do druhého kola, které probíhalo formou interaktivní vědomostní soutěže na bázi Riskuj!, byly potom nalosovány dvě skupiny po pěti týmech, ve kterých byl vždy jeden tým z jednoho koše. Semifinálová část soutěže vytřídila 6 nejlepších týmů, které se následně ve vědomostní soutěži utkaly o první místo v soutěži.

Překvapení pro finalisty: garantované přijetí na Mendelovu univerzitu v Brně

Celkem 12 týmů postoupilo do letního finále, které proběhlo na půdě Provozně ekonomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Průběh finále byl podobný jako v základních kolech s tím rozdílem, že řešené úkoly byly náročnější. Absolutním vítězem se nakonec stal tým z Obchodní akademie a VOŠS Ostrava-Mariánské Hory, ale vzhledem ke kvalitě finalistů v Brně na všechny čekalo jedno překvapení: osvobození od přijímacích zkoušek na Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity.

„Žáci byli z tohoto bonusu vyloženě nadšení a získali další motivaci se v rámci svého oboru sami posouvat dopředu, což zase potěšilo nás. Nadšení pro obor a ochota k aktivnímu sebevzdělávání je základní předpoklad toho, aby se z člověka stal expert, což potom lidem otevírá dveře k opravdu pestré kariéře nejen přímo v účetnictví, ale i v příbuzných oborech“ vysvětluje ředitel HR BDO Tomáš Haken. 

Foto: Tomáš Haken, Eva Babičíková a vítězný tým v kategorii "Nejlepší případovka"

Finalisté si kromě zážitků a zajištění možnosti dalšího kvalitního vzdělání odnesli také řadu věcných cen od sponzorů soutěže a také možnost navštívit na den vybraná oddělení společnosti BDO a zažít si práci účetního, auditora nebo další profese na vlastní kůži.

Díky velkému zájmu škol i žáků bude soutěž pokračovat i v dalších letech. Druhý ročník soutěže se bude konat během května a června 2023 v Brně i v Praze. Přihlašování bude spuštěno 1. února 2023 a organizátoři opět očekávají vysokou účast. V reakci na zpětnou vazbu z prvního ročníku bude soutěž už v nadcházejícím školním roce rozšířená o vzdělávací platformu, v rámci které budou moci zájemci nahlédnout pod pokličku zajímavých témat z oblasti účetnictví, daní či financí a úžeji tak propojit teorii s praxí. Součástí iniciativy budou nově celoročně probíhající akce zaměřené na vzdělávání nejen žáků, ale i jejich učitelů, o kterých se zájemci mohou dozvědět více na webu zauctuj-to.cz.

Tiskovou zprávu ke stažení najdete ZDE.

Foto: Grandfinále soutěže Zaúčtuj to