• Jak pragmaticky zvládnout novou povinnost ochrany oznamovatelů
Publikace:

Jak pragmaticky zvládnout novou povinnost ochrany oznamovatelů

22.04.2021

Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávních jednání (whistleblowerů). Návrh nyní projednává Parlament. Zákon počítá s nezávislým prošetřením podezření na protiprávní jednání nejpozději do třiceti dnů od oznámení. Při nedodržení povinností hrozí až milionové pokuty. Změny se dotknou nejen státní správy, ale také tisíců firem, z nichž některé už zřizují takzvané etické linky, které budou k oznamování protiprávních jednání sloužit.

Návrh zákona, který má být národní úpravou směrnice Evropské unie, musí nabýt platnosti nejpozději do 17. prosince letošního roku. Zákon má poskytnout právní ochranu lidem, kteří informují o poškození veřejného zájmu, o němž se dozví v zaměstnání nebo v souvislosti s ním. Spáchané či plánované nepravosti se mohou týkat veřejných zakázek, finančních služeb, praní peněz, ale třeba i ochrany životního prostředí.

Nové povinnosti přehledně

Nová právní úprava přináší řadu povinností. V brožuře, kterou si můžete stáhnout níže, jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších. Obsahuje také užitečná doporučení, která vám pomohou tyto povinnosti zvládnout a současně posílit kontrolu nad případnými riziky.