arrow_upward

Přehled legislativních změn v roce 2024

Přehled legislativních změn v roce 2024

Od počátku roku 2024 začalo platit hned několik výrazných daňových změn, které přináší vládní konsolidační balíček.

Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Průměrný dopad na poplatníky očekáváme kolem 2-5 % hrubé mzdy. Níže přinášíme přehled těch nejdůležitějších změn vycházejících z vládního konsolidačního balíčku, které daňoví poplatníci pocítí již v roce 2024.
Zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob
Sazba daně z příjmů právnických osob se zvýší ze současných 19 % na 21 %. Zvýšení sazby daně se vztahuje na všechna zdaňovací období započatá po 1. lednu 2024 včetně.
Sazby daně z příjmů fyzických osob - snížení hranice pro vyšší sazbu daně
Sazby daně z příjmů fyzických osob v České republice jsou 15 % a 23 %. Vyšší sazba daně se uplatňuje, pokud souhrnný základ daně přesáhne určitou hranici. Do roku 2023 činila hranice 48 násobek průměrné mzdy (1 935 552 Kč pro rok 2023). Od roku 2024 se hranice snižuje na 36 násobek průměrné mzdy (1 582 812 Kč pro rok 2024).

Pro účely zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti se hranice pro aplikaci 23 % sazby daně snižuje ze 4násobku průměrné mzdy (161 296 Kč pro rok 2023) na 3 násobek průměrné mzdy (131 901 Kč pro rok 2024).
Zpřísnění podmínek uplatnění slevy na manžela a zrušení vybraných slev 
Doposud si mohl poplatník uplatnit slevu na dani na manželku či manžela s vlastním ročním příjmem nižším než 68 000 Kč, pokud manželé žili ve společně hospodařící domácnosti. Podle nové právní úpravy platné pro 2024 (a tedy daňové přiznání podávané v roce 2025) se uplatnění slevy na dani týká pouze poplatníků žijících ve společně hospodařící domácnosti s vyživovaným dítětem poplatníka do 3 let věku.

Daňová sleva za umístění dítěte a daňová sleva na studenta jsou od roku 2024 zrušeny.
 “Volnočasové” zaměstnanecké benefity
Velká část novelizovaných ustanovení v rámci konsolidačního balíčku se týká příjmů zaměstnanců, a to zejména v oblasti benefitů a dalších plnění nad rámec odměny za práci. Zaměstnavatelé by tak měli pečlivě prověřit svůj nastavený systém.

Vláda sice upustila od původního návrhu zcela zrušit daňové zvýhodnění nepeněžních zaměstnaneckých benefitů ve formě příspěvku na kulturu, sport, rekreaci, zdravotní péči, použití zařízení péče o děti předškolního věku či nákup knih, nicméně konsolidační balíček zavádí pro jejich osvobození od daně ze závislé činnosti omezení. Od letošního roku se bude na výše vyjmenované nepeněžní benefity vztahovat jeden úhrnný roční limit pro jejich osvobození ve výši poloviny průměrné mzdy,  což pro rok 2024 představuje částku 21 983 Kč. 

Nepeněžní benefity poskytnuté zaměstnanci do tohoto limitu budou od daně ze závislé činnosti osvobozeny, hodnota nepeněžních benefitů přesahujících uvedený limit již bude považována za zdanitelný příjem zaměstnance s povinností odvodů sociálního a zdravotního pojištění. U zaměstnanců lze očekávat, že jejich zájem o benefity, které budou muset podléhat zdanění, bude menší. Zároveň se mohou dočkat i omezení benefitů zaměstnavatelem.

Vzhledem k tomu, jak zásadní je změna v oblasti zaměstnaneckých benefitů, vydalo Generální finanční ředitelství v této souvislosti Metodickou informaci ke zdaňování benefitů a jiných plnění poskytovaných zaměstnavateli zaměstnancům od 1. ledna 2024. Této informaci se věnujeme ve zvláštním článku.
Daňový režim stravování zaměstnanců a drobné občerstvení
Osvobození při poskytnutí stravování a nepeněžitého příspěvku na stravování (stravenky) je nově omezeno maximální výší shodně jako peněžitý příspěvek na stravování. Osvobození lze uplatnit, pokud zaměstnanec odpracuje alespoň 3 hodiny během jedné směny.

Při směně delší než 11 hodin umožní novela poskytnout další příspěvek na stravování s uvedeným daňovým režimem pro osvobození. Zároveň se doplnila možnost poskytnout příspěvek na stravování u zaměstnanců, kteří nemají rozvrh směn (např. jednatelé) a odpracují alespoň 3 hodiny během kalendářního dne. 

Konsolidačním balíčkem byla rozšířena množina plnění mimo předmět daně, kdy příjem zaměstnance ve formě drobného občerstvení na pracovišti či pracovního oběda nepodléhá zdanění. Tato plnění jsou totiž za určitých okolností považována za vytváření pracovních podmínek a jako takové se zdanění nepodrobují.

Výše zmíněná Metodická informace GFŘ se zabývá také problematikou daňového režimu stravování zaměstnanců. 
Zdanění ostatních příjmů a osvobození příjmů fyzických osob
Konsolidační balíček mění koncepci osvobození některých příjmů fyzických osob. Příjmy typu výher ze spotřebitelských soutěží, státní podpora u stavebního spoření či kurzové rozdíly při směně peněz budou nově osvobozeny dle ustanovení upravujícího ostatní příjmy.

Praktickým dopadem této nové úpravy je změna hranic osvobození některých typů příjmů.

Novelizované znění totiž zavádí nový souhrnný limit osvobození na ostatní příjmy ve výši 50 000 Kč. Ten se bude uplatňovat jednotlivě na každý druh příjmu dle taxativního výčtu v zákoně (např. příjmy z příležitostných činností, výhry z hazardních her s výjimkou loterií a tombol, či zbytková kategorie příjmů, do které se řadí mimo jiné kurzové rozdíly při směně peněz a státní podpora u stavebního spoření).

Příjmy, které podléhají zdanění srážkovou daní či jsou součástí samostatného základu daně se pak budou pro účely ročního limitu 50 000 Kč posuzovat jednotlivě (např. výhry ze spotřebitelských soutěží, výhry z loterií a tombol, podíl na likvidačním zůstatku apod.).
 
Změny v oblasti pojistných odvodů
Konsolidační balíček dále přináší změny v oblasti pojistných odvodů. Zaměstnanci budou již v lednových mzdách hradit nově odvod na nemocenské pojištění ve výši 0,6 %. Na vyměřovací základ nemocenského pojištění se vztahuje maximální vyměřovací základ obdobně jako u pojištění důchodového.

Pro OSVČ, kteří hradí minimální odvody na sociální zabezpečení, dojde k postupnému zvýšení minimálního pojistného vlivem růstu minimálního vyměřovacího základu. Ten má růst o 5 % ročně v letech 2024 až 2026. Z dosavadních 25 % průměrné mzdy tak dojde k navýšení na 30 % průměrné mzdy v roce 2024. Minimální záloha splatná již za leden 2024 tak bude činit 3 852 Kč pro hlavní činnost a 1 413 Kč pro vedlejší činnost.

OSVČ, kteří hradí odvody vyšší než minimální, budou od roku 2024 počítat pojistné na sociální zabezpečení z vyměřovacího základu ve výši 55 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti (doposud 50 %). Tato změna se tedy netýká zdravotního pojištění.

Konsolidační balíček upravuje také odvod sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění z dohod o provedení práce. Zde jsou však příslušná ustanovení účinná až od 1. července 2024, a dá se očekávat, že se jejich znění do účinnosti ještě upraví.
Zdanění pouze realizovaných kurzových rozdílů
Od roku 2024 bude možné vyloučit ze základu daně nerealizované kurzové rozdíly, které dnes firmy musí zdaňovat. Nově se bude tento příjem považovat za daňově neúčinný. Zdaňovat se tento příjem bude až v období, kdy bude kursový rozdíl realizován. Tento režim musí být oznámen správci daně. 
Užití bezemisního vozidla k soukromým účelům
Zdanění nepeněžitého příjmu zaměstnance u bezemisního osobního automobilu, který bude používán jak za pracovním účelem, tak i soukromým, bude činit 0,25 % ze vstupní ceny automobilu.
Omezení uznatelnosti částky na pořízení osobního automobilu
Od roku 2024 bude maximální daňově uznatelná částka na pořízení osobního automobilu (kategorie M1) omezena na 2 miliony Kč. Obdobné to bude při pořízení automobilu na operativní či finanční leasing. 
DPH
V souvislosti s omezením uznatelnosti částky u pořízení automobilů z pohledu daně z příjmů dojde také k omezení uplatnění odpočtu DPH. V případě pořízení osobních automobilů bude možné uplatnit nárok na odpočet maximálně ve výši 420 000 Kč. Jedná se o částku DPH, která připadá na pořízený automobil ve výši 2 000 000 Kč bez DPH.

Od roku 2024 budou aplikovány pouze dvě sazby DPH, a to základní 21 % a snížená 12 %. To povede k přeřazení některého zboží a služeb do jiné sazby.

Vybrané zboží a služby, u kterých se sazba DPH sníží z 15 % na 12 %:
  • potraviny, 
  • kohoutková voda,
  • zdravotnické prostředky, 
  • dětské autosedačky,
  • nemovitosti pro sociální bydlení,
  • stavební práce u rodinných a bytových domů, 
  • pohřební služby.

Zboží a služby, u kterých se sazba DPH sníží z 21 % na 12 %:
  •  příležitostná (nepravidelná) hromadná autobusová doprava osob,
  •  zdravotnické a diagnostické prostředky na jedno použití a jejich opravy.

Vybrané zboží a služby, u kterých se sazba DPH zvýší z 10 % na 12 %:
  • ubytovací a stravovací služby, 
  • vodné a stočné, 
  • teplo a chlad, 
  • léky,
  • noviny, časopisy a jejich půjčování nebo nájem,
  • vstupenky na sportovní a kulturní akce,
  • služby tureckých a parních lázní, saun a solních jeskyní.

Vybrané zboží a služby, u kterých se sazba DPH zvýší z 10 % nebo 15 % na 21 %:
  • většina nápojů vč. točeného piva, 
  • kadeřnické služby,
  • služby autorů a umělců, 
  • sběr, přeprava a ukládání komunálního odpadu, 
  • opravy obuvi, oděvů, koženého zboží a jízdních kol, 
  • úklidové práce v domácnosti, 
  • palivové dříví a řezané květiny.

Tištěné a elektronické knihy budou nově osvobozeny od DPH s nárokem na odpočet. Půjčování a nájem těchto knih bude také podléhat tomuto osvobození.  
Spotřební daň z lihu
Postupné navyšování spotřebních daní z lihu proběhne během 3 let, a to navýšením 10 % v roce 2024, 10 % v roce 2025 a 5 % v roce 2026. Rovněž se zvýší zajištění daně z lihu pro provozovatele daňového skladu.  
Spotřební daň z nikotinu 
Dle návrhu by mělo dojít k nárůstu zdanění tabákových výrobků a alternativních výrobků (např. elektronické cigarety, nikotinové sáčky apod.) v průběhu následujících 4 let. Pro rok 2024 se zvyšuje spotřební daň z cigaret, tabáku na kouření, doutníků a cigarillos o 10 %, v roce 2025, 2026 a 2027 každý rok o 5 %.

Zvýšení daně u elektronických cigaret má proběhnout ve schématu 2,5 + 5,0 + 7,5 + 10 Kč/1 ml náplně, u nikotinových sáčků ve schématu 0,4 + 0,8 + 1,2 +1,7 Kč/g. Kromě toho návrh zahrnuje 15% zvýšení daně ze zahřívaného tabáku každý rok od roku 2024 do roku 2027.
Spotřební daň z leteckých pohonných hmot
Ruší se osvobození leteckých pohonných hmot pro jakoukoliv vnitrostátní přepravu (včetně letecké záchranné služby).
Daň z nemovitostí
Sazby daně z nemovitých věcí vzrostou v průměru na 1,8násobek stávajících sazeb. Veškerý příjem z daní z nemovitých věcí zůstane obcím. Zároveň obce dostanou větší pravomoc ve zdanění zemědělských pozemků. Nově se také zavadí inflační koeficient, který bude automaticky zvyšovat daň z nemovitostí o inflaci za předchozí období.  
Daň z hazardních her
Od roku 2024 se zvýší daň na 1 herní automat na 13 400 Kč (z původních 9 200 Kč). Změní se také přerozdělení výnosů této daně. Nově stát získá 55 % ze všech výnosů a zbytek se rozdělí obcím dle stanovených kritérií.

U hazardních her se daňová sazba zvyšuje na 30 % (z původních 23 %). Sazba daně u loterií a technických her zůstává 35 %.