
Petra Pospíšilová
Nový zákon se vztahuje na skupiny s konsolidovaným obratem nad 750 milionů eur, a to jak mezinárodní, tak i čistě české, pokud dosáhnou dané velikosti. Pokud se v některé zemi daňová zátěž skupiny dostane pod 15 %, rozdíl – tzv. dorovnání – se doplatí.
Jejím účelem je do určité míry omezit soutěžení mezi státy o nejvýhodnější daňový režim (tzv. race to the bottom), zabránit přesouvání zisků do daňových rájů a zajistit, aby i ty největší firmy platily spravedlivý podíl daní tam, kde skutečně podnikají. Je to krok směrem k férovější daňové konkurenci mezi státy.
Dorovnávací daň může být v Česku uplatněna ve dvou podobách: buď jako daň tuzemská, kterou zaplatí přímo česká entita, nebo jako tzv. přiřazená daň, kterou Česká republika vybere za zisky plynoucí ze zahraničí, pokud stát původu pravidla Pillar 2 nezavedl.
Efektivní daňová sazba se přitom nepočítá podle klasického daňového přiznání, ale na základě mezinárodních účetních standardů – např. IFRS nebo US GAAP. Do výpočtu vstupují jak splatné, tak odložené daně. To přináší řadu technických i datových výzev. Pro české firmy to bude znamenat nutnost hlubší spolupráce s mateřskou společností, sjednocení datových zdrojů a zavedení nových kontrolních mechanismů.
Naši odborníci na mezinárodní zdanění, převodní ceny a reporting nadnárodních skupin vám pomohou: